Тема. Східний похід Александра Македонського та
утворення його імперії.
Мета. Розглянути основні етапи східного походу Александра Македонського та
утворення найбільшої монархії давнини; підвести учнів до розуміння причин загибелі
Перської царства
Продовжити формування умінь працювати з
історичною картою, контурною картою, складати узагальнюючу таблицю, на основі
тесту підручника і документів давати характеристику учасників історичних подій,
оцінку їх діяльності, надати учням можливість оцінити історичну особистість.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: розповісти про
походи Александра Македонського; зрозуміти, чому греко-македонському війську
вдалося завоювати Персію; визначити причини невдачі східного походу Александра;
удосконалити навички складання узагальнюючих таблиць; спробувати сформулювати
власну думку про Александра Македонського — полководця, який не зазнав жодної
поразки.
Основні терміни та поняття. Похід Александра Македонського.
Тип уроку. Комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Робота з картою
Покажіть на
карті Македонію
Історична вікторина
1.
Македонія
знаходиться на….
2.
Шикування
у 16 рядів, стрій війська?
3.
Ім’я царя, під час правління якого Македонія досягла
найбільшої могутності?
4.
Сариси
– це…
5.
Гнівні
і сміливі промови проти царя Філіпа ІІ.
6.
П-ів,
на якому розташована Македонія?
7.
Особливий
вид важкоозброєнної кінноти?
8.
Місто,
де Філіп ІІ переміг армію Афін в 338 р. до н.е.?
9.
Відомий
оратор, який виступав проти Філіпа ІІ.
10.
Учитель
Александра Македонського?
11.
Гегемонія – це…
12.
Яку країну хотів підкорити Філіпп ІІ після
встановлення гегемонії над грецькими містами?
13.
Чи здійснив Філіпп II Македонський свої задуми
щодо Перського царства?
14.
Назвіть
найзаповітнішу мрію Александра.
Підбиваючи підсумки, звертаю увагу
школярів на те, що до другої половини IV ст. до н. е. Персія перетворилася на
«колоса на глиняних ногах» — величезна держава слабшала, її роздирала боротьба
знаті за владу, а підкорених народів — за волю. Плани Філіппа здійснив його син
— Александр.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Очікувані результати СЛАЙД 2
План СЛАЙД 3
1.Початок війни:
а)битва біля річки Гранік;
б)битва біля міста Ісса;
в)облога Тіра
2.Завоювання Єгипту
3.Загибель Перського царства :
а)битва під Гавгамелами
4. Похід в Індію
Із огляду на
інформаційну насиченість уроку, у ході розгляду кожного питання теми можуть
бути використані кілька форм роботи: виступи учнів, коментоване читання
підручника, розповідь учителя. Кожна з названих форм супроводжється заповненням узагальнюючої
таблиці. Це сприятиме більш ефективному засвоєнню одержуваної інформації та
закріпленню матеріалу.
Проблемне запитання СЛАЙД 4
Александр
Македонський - тиран, геній, божество чи звичайна людина?
Завдання. Протягом всього уроку ви будете заповнювати узагальнюючу таблицю
«Хронологія Східного
походу Александра Македонського»
Основні битви
|
Результати
|
Розповідь учителя . СЛАЙД 5
У битві під
Херонеєю Александр успішно командував лівим крилом македонської армії. Уже тоді
яскраво виявився видатний талант Александра як полководця.
Коли вбили
батька, Александрові було 20 років. Македонії з усіх боків загрожувала
небезпека. На півночі знову повстали фракійські племена, а на півдні Греція
готувалася повернути собі волю. Спочатку цар здійснив похід на північ і в
кількох боях угамував повсталих фракійців. Потім він виступив проти греків.
Александр узяв місто Фіви, усі жителі його були продані в рабство. Вражені
Александровою жорстокістю, греки впокорилися.
СЛАЙД 6,7
Армія Александра,
що готувалася виступити проти персів, складалася з 30 тис. піхотинців і 5 тис.
вершників. Вона була чудово вишколена й організована. Навесні 334 р. до н. е.
Александр переправив свою армію через Геллеспонт і почав виклично сміливий
похід на Схід.
а)битва
біля річки Гранік;
СЛАЙД 8,9
Розповідь вчителя
Перша велика битва між
супротивниками відбулася на річці Ґранік у334 р. до
н.е. Александр зіткнувся з найбільш
боєздатною частиною перського війська – грецькими найманцями. Він вишикував
свої війська так,що в центрі була фаланга важкоозброєної піхоти, а з
флангів – кавалерія та легка піхота. У такому порядку солдати македонського
царя форсували річку та знищили перських лучників. Потім ударила кіннота, яка
розбила ворожу кавалерію й грецьких найманців. Перемогу було здобуто. Військо
Дарія відступило. Не зустрічаючи спротиву, македонці захопили більшість
підкорених персами грецьких колоній у Малій Азії. Лише Мілет і
Галікарнас довелося брати штурмом. Перемога при Граніку відкрила македонському
завойовнику шлях у Малу Азію.
Дарій III
неодноразово намагався укласти мир, пропонував Александрові руку своєї дочки,
обіцяв разом із нею віддати всі землі, що лежать на захід від річки Євфрат.
Проте Александр не йшов на переговори.
Робота з історичним документом (с.195) СЛАЙД 11
Запитання:
1.Де відбулася
подія?
2.Чому
Александр прагнув розв’язати вузол?
3Як він
справився з проблемою?
3. Що означає
крилатий вислів «розрубати гордіїв вузол» ?
б)битва біля міста Ісса; СЛАЙД 12,
13, 14
Робота зі схемою (Випереджувальне завданя)
Завдання: використовуючи схему «Битва при Іссі», розповісти про
саму битву.
Висновок
Внаслідок битви знищено
частину перської армії, від держави Дарія відрізані Сирія, Фінікія і Єгипет
СЛАЙД 15
Робота з картиною
Завдання
Уважно розгляньте
картину. Доведіть, що родина Дарія була в залежному від Александра становищі.
Розповідь вчителя СЛАЙД 16
ІІ.Завоювання Єгипту СЛАЙД 17,18
Розповідь вчителя
ІІІ. Загибель Перського царства
а)битва під Гавгамелами
Робота зі схемою (Випереджувальне завданя)
Завдання:
використовуючи схему «Битва при Гавгамелах», розповісти про саму битву.
Розповідь вчителя
СЛАЙД 21, 22, 23
Завдання: Як ви думаєте, які були причини перемоги Александра
Македонського над персами?
СЛАЙД 24
Розповідь вчителя
Володарем персів став Александр. Він створив
величезну імперію, до якої ввійшли Македонія, Греція, Єгипет, Персія. Однак
Александрові було мало цього, він мріяв завоювати весь світ.
IV. Похід в Індію СЛАЙД 25,26
У 327 р. до н. е. він рушив в Індію, де йому довелося витримати жорстоку
битву з індусами, які піднялися проти нього. Особливо важко було витримати
натиск бойових слонів, шкуру яких не пробивали стріли. Солдати гинули від
укусів змій і тропічної лихоманки. Армія та полководці, переправившись через
річку Інд, відмовилися йти далі. У 324 р. до н. е. Александр мусив повернутися
назад до своєї столиці Вавилона, так і не досягнувши мети.
Готуючись до
нових походів, Александр захворів на лихоманку і помер у віці 33 років. Його
поховали в Александрандрії Єгипетській.
Робота над
поняттям імперія.
Імперія –
держава, яка силою зброї об’єднує різні народи.
- Доведіть,
що держава створена Александром – імперія.
- Як
ви гадаєте, чи довго могла проіснувати держава, побудована на силі зброї?
(прогнози)
IV. Закріплення нових знань
1.Чи є
причини, щоб назвати Александра Великим?
СЛАЙД 27
2. Знайдіть
помилку у тексті СЛАЙД 28
3.Звернемося до проблемного запитання
Александр
Македонський - тиран, геній, божество чи звичайна людина?
V. Підсумки
уроку
Учитель
перевіряє правильність заповнення таблиці, оцінює роботу учнів на уроці,
робить загальні висновки.
— Александра
Македонського називають великим полководцем, який не тільки командував
військами, але й бився в перших лавах,
— За десять років він створив державу,
яка величиною перевершувала всі відомі в давнину країни.
Значення східного походу
Олександра Македонського було надзвичайно велике. Він сприяв зближенню
економіки й культури Заходу і Сходу. На руїнах держави Олександра Македонського
виник новий елліністичний світ, де вперше стали взаємодіяти багаті культури
Азії і Європи.
VI. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст параграфа
2. Скласти історичний портрет Александра
Македонського
3. Підготувати повідомлення про розвиток
скульптури в епоху еллінізму, фароський маяк
Немає коментарів:
Дописати коментар